WYKŁADZINY DYWANOWE

Indywidualny wstępny kosztorys wykonania usługi na życzenie Klienta wykonujemy nieodpłatnie.

Oferta cenowa uzgadniana jest indywidualnie w zależności od metrażu i stopnia zabrudzenia.

TECHNOLOGIA

Metody prania wykładziny (dywanu) dzielimy na dwie grupy :
Czyszczenie pielęgnacyjne (okresowe) : suche wiórki (proszek), bonnetowanie
Czyszczenie dogłębne : szamponowanie, ekstrakcja
Czyszczenie pielęgnacyjne należy wykonywać regularnie raz na kwartał, raz na pół roku, a w przypadku miejsc narażonych na duże natężenie ruchu lub zabrudzenie nawet raz w miesiącu. Czyszczenie dogłębne wykonuje się 1 do 2 razy w roku. Z tego względu szamponowanie czy ekstrakcja
nie konkurują z metodami czyszczenia pielęgnacyjnego, a raczej wzajemnie się uzupełniają.

ODPLAMIANIE
To proces usuwania z wykładzin dywanowych skumulowanych zabrudzeń miejscowych w postaci plam. Niezależnie od rodzaju plamy w tym procesie najważniejszy jest czas reakcji na powstanie zabrudzenia. W przypadku reakcji natychmiastowej niektóre plamy można usunąć za pomocą czystej wody.
Im dłużej damy poleżeć plamie na wykładzinie, tym większe problemy będziemy mieli z jej usunięciem. Czasami wręcz nieusunięta plama spowoduje trwałe przebarwienia wykładziny.
Personel sprzątający w obiektach powinien mieć wcześniej przygotowany doraźny zestaw odplamiający do najbardziej popularnych plam (kawa, herbata, cola, guma do żucia).

KAPSULACJA – METODA CZYSZCZENIA PIELĘGNACYJNEGO
Czyszczenie metodą kapsulacji (kapsułkowania) nie zastąpi czyszczenia ekstrakcyjnego, ale będzie doskonałym sposobem na odświeżenie dywanu pomiędzy planowanymi czyszczeniami dogłębnymi, które powinny odbywać się przynajmniej raz w roku. Kapsulacja jest tez polecana w pomieszczeniach, których nie można wyłączyć z użytku na czas czyszczenia – na przykład halle, recepcje czy szpitale,
a także lotniska.
Technologia stosowana w procesie kapsulacji zapewnia maksymalny efekt czyszczenia oraz powstanie minimalnej ilości osadu z resztek środka czyszczącego – dzięki czemu dywan pozostaje dłużej świeży
i odporny na zabrudzenia.
Cząsteczki środka do kapsulacji przyklejają się do molekuły brudu, a następnie sczepiają się ze sobą, tworząc szybkoschnącą kapsułkę, w której zamknięty jest brud. W efekcie usuwa się więcej zabrudzeń poprzez zwyczajne odkurzenie powierzchni.
Wykładzina może być natychmiast włączona do użytku, w przeciwieństwie do sytuacji, gdy stosuje
się inne metody, w których należy pozostawić wykładzinę na min. 12 godzin, które wymagają wyłączenia wykładziny z użytkowania, aby uniknąć wdeptania brudu w mokrą i wrażliwą powierzchnię.
Kapsulant nie wymaga płukania, wysycha szybko (do 20 minut), tworząc wspomniane wcześniej kapsułki.

SUCHE WIÓRKI - METODA CZYSZCZENIA PIELĘGNACYJNEGO
Suche wiórki - wbrew nazwie - nie są suche. To mikrogąbki w formie granulek, nasączone roztworem, których zadaniem jest absorpcja zabrudzeń z wykładziny. Wykładzinę spryskujemy następnie rozsypujemy na wykładzinie suche wiórki i wcieramy je za pomocą maszyny. W trakcie wcierania mikrogąbki przesuwają się po wykładzinie i wchłaniają zabrudzenia.

EKSTRAKCJA - METODA CZYSZCZENIA DOGŁĘBNEGO
W przypadku metody ekstrakcyjnej można go podzielić na dwie fazy: wstępne rozpuszczenie brudu
i płukanie ekstrakcyjne. Za pomocą spryskiwacza nanosimy na wykładzinę preparat rozpuszczający brud. Następnie wcieramy go w wykładzinę. Potem przechodzimy
do drugiej fazy - prania. Rozpuszczony brud musimy odessać za pomocą maszyny ekstrakcyjnej.
Po wypłukaniu zostawiamy wykładzinę do wyschnięcia. W przypadku dobrej cyrkulacji powietrza i zastosowania profesjonalnych urządzeń schnięcie wykładziny trwa od 4 do 6 godzin.
Czasem zdarza się nawet oczekiwać na wyschnięcie do 12 godzin

IMPREGNACJA
Wykładziny dywanowe narażone są zabrudzanie mające często charakter trwały. Impregnacja w pewnym stopniu przeciwdziała zabrudzaniu wykładziny, ale przed wszystkim ułatwia późniejsze
jej wyczyszczenie. Poliamidowe wykładziny dywanowe z wyższej półki cenowej są impregnowane fabrycznie. W początkowym okresie eksploatacji, przez około dwa lata, naszym celem jest ochronienie warstwy impregnatu, który wyciera się stopniowo w trakcie eksploatacji. Regularne odkurzanie, czyszczenie pielęgnacyjne i prawidłowo wykonane czyszczenie dogłębne wydłuża okres prawidłowego działania impregnatu. Po pewnym czasie, uzależnionym głównie od natężenia ruchu na wykładzinie, konieczne staje się odtworzenie warstwy ochronnej, czyli ponowne impregnowanie wykładziny. Impregnację należy poprzedzić dokładnym wyczyszczeniem wykładziny metodą ekstrakcyjną.

« powrót Rzetelna Frima